Author(s):
1. Srđan Vuković, Tehnološki fakultet u Istočnom Sarajevu,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Danijela Rajić, Tehnološki fakultet u Istočnom Sarajevu,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Aleksandar Vuković, Faculty of Technical Sciences, University of Novi Sad , Serbia
4. Svetlana Pelemiš, Tehnološki fakultet u Istočnom Sarajevu,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Dragoljub Mirjanić, Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Solarna energija predstavlja značajno rješenje za postizanje održivog razvoja zbog svoje ekološke prihvatljivosti i neograničenih zaliha. Tehnologije poput koncentrisane solarne energije (CSP) i fotonaponskih (PV) sistema neprestano se razvijaju kako bi zadovoljile rastuće energetske potrebe. Njihova primjena smanjuje zavisnost od fosilnih goriva, koja su glavni izvori zagađenja i emisije stakleničkih gasova.
Na globalnom nivou, instalirani kapacitet solarnih sistema značajno je porastao tokom posljednje decenije.
Solarna energija ima širok spektar primjena, uključujući proizvodnju električne energije, desalinizaciju vode, grijanje i drugo. PV sistemi mogu se koristiti na komercijalnom nivou ili instalirati u manjim grupama za mini-mreže ili individualnu upotrebu, što je posebno korisno u ruralnim područjima i zemljama u razvoju sa obiljem solarne energije. CSP sistemi koriste ogledala za fokusiranje sunčevih zraka i proizvodnju pare koja pokreće turbine za generisanje električne energije.
Jedan od ključnih aspekata solarne energije je njen doprinos održivom razvoju kroz stvaranje novih radnih mijesta. Tehnologije obnovljive energije stvorile su preko 12 miliona radnih mijesta širom svijeta, pri čemu su PV aplikacije doprinijele sa preko 3 miliona radnih mjesta. Očekuje se da će broj zaposlenih u sektoru obnovljive energije dostići preko 40 miliona do 2050. godine.
Solarna energija takođe igra značajnu ulogu u zaštiti životne sredine smanjenjem emisija ugljen-dioksida i drugih štetnih gasova. Prema Pariškom sporazumu iz 2015. godine, postavljeni su ciljevi za smanjenje globalnog zagrijevanja i postizanje neto nulte emisije ugljen-dioksida do 2050. godine. Ove inicijative podržavaju prelazak na održive energetske sisteme koji koriste obnovljive izvore energije.
Solarna energija predstavlja ključni faktor za postizanje održive budućnosti. Njena primjena ne samo da doprinosi energetskoj sigurnosti, već i poboljšava ekonomski i socijalni razvoj kroz stvaranje novih radnih mijesta i zaštitu životne sredine. Dalji razvoj tehnologija i povećanje investicija u solarne projekte od suštinskog su značaja za postizanje globalnih ciljeva održivog razvoja.
Key words:
solarna energija,održivi razvoj,nova radna mjesta,životna sredina
Thematic field:
SYMPOSIUM A - Science of matter, condensed matter and physics of solid states
Date of abstract submission:
29.07.2024.
Conference:
Contemporary Materials 2024 - Savremeni Materijali