Author(s):
1. Đorđe Božović, Medicinski fakultet Foča ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Slobodan Dodić, Stomatološki fakultet Univerziteta u Beogradu, Serbia
3. Nedeljka Ivković, 4. Dijana Popović Grubač, Medicinski fakultet Foča ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Aleksandra Žuža, Medicinski fakultet Foča ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Keramičke nadoknade su posljednjih godina interesantne zbog estetskih osobina. Izbor kompozitnog cementa zavisi od vrste keramičkog materijala koji se koristi.
Cilj: Studija je ispitivala čvrstoću veze na istezanje tri vrste kompozitnih cemenata za litijum-disilikatnu keramiku koristeći keramika-cement-keramika uzorke.
Materijal i metode: Koristili smo litijum-disilikatnu keramiku i tri vrste kompozitnih cemenata (Variolink Esthetic - VE, SpeedCEM - SC and G-CEM LinkAce – GC). Vezujuća površina keramike (N=30) je nagrizana sa 4.7 % HF kiselinom 20 sekundi, silanizirana i cementirana za indentičnu drugu polovinu keramičkog uzorka. Uzorci su dalje nasumično podjeljeni u dvije grupe na osnovu načina testiranja: suvo testiranje (ST) - odmah i testiranje starenjem (TS) – nakon termocikliranja od 12000 ciklusa. Rezultati su statistički obrađivani pomoću testa dvofaktorske analize varijanse.
Rezultati: Posle ST, srednja vrijednost čvrstoće veze u MPa za VE (25.9) je statistički značajno veća u odnosu na SC (17.5) i GC (25.8). Takođe nakon TS, vrijednosti čvrstoće veze VE (25.6) su isto statistički značajno veće u odnosu na SC (15.4) i GC (17.5).
Zaključak: VE cement pokazuje najveću čvrstoću veze za litijum-disilikatnu keramiku sa kao i bez termocikliranja.
Key words:
kompozitni cement, litijum-disilikatna keramika, čvrstoća
Thematic field:
SYMPOSIUM B - Biomaterials and nanomedicine
Date of abstract submission:
25.07.2018.
Conference:
Contemporary Materials 2018 - Savremeni Materijali