Author(s):
1. Selma Osmić, Faculty of Technology, University of Tuzla,
Federation of Bosnia and Herzegovina
, Bosnia and Herzegovina
2. Sabina Begić, Faculty of Technology, University of Tuzla,
Federation of Bosnia and Herzegovina
, Bosnia and Herzegovina
3. Vladan Mićić, Tehnološki fakultet u Istočnom Sarajevu,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Zoran Petrović, Tehnološki fakultet u Istočnom Sarajevu,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Abstract:
Brojna istraživanja iz oblasti biohemije i medicine potvrđuju da sirovine biljnog porijekla, kao i njihovi ekstrakti, sadrže prirodne antioksidante. Značajnu grupu biljnih antioksidanata čine fenolna jedinjenja (fenoli), koja pored antioksidativnih, imaju antikancerogena, antiinflamatorna, antimikrobna i druga svojstva, a također smanjuju rizik i od pojave kardiovaskularnih oboljenja.
U ovom radu, određivan je sadržaj ukupnih fenola, flavonoida i antioksidativna aktivnost ekstrakata lista žalfije (Salvia officinalis L.), primjenom spektrofotometrijskih metoda. Ispitivani ekstrakti su dobijeni postupkom maceracije pri sobnoj temperature, u trajanju od 60 minuta. Kao ekstrakciona otapala, korišteni su voda i različite koncentracije vodenih otopina (40%, 50% i 60%) etanola i metanola, a odnos biljnog materijala prema otapalu je bio 1:10.
Ekstrakti dobijeni primjenom 40% etanola, imali su najveći sadržaj ukupnih fenola, (137,11 mg/g suhe droge) izražen kao ekvivalenti hlorogenske kiseline, najveći sadržaj flavonoida, (40,912 mg/g suhe droge) izražen kao ekvivalenti katehina i najveću antioksidativnu aktivnost. Rezultati pokazuju da se etanolni ekstrakti Salvia officinalis L. mogu koristiti kao prirodni antioksidanti u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.
Key words:
fenoli, flavonoidi, Salvia officinalis L., antioksidativna aktivnost
Thematic field:
Chemical Technology
Date of abstract submission:
11.07.2016.
Conference:
XI Savjetovanje hemičara, tehnologa i ekologa Republike Srpske